OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hmm. Poslouchat se to dá. Mám pocit, že tak nějak zní a bude znít asi nejčastější komentář k nejnovějšímu albu živoucí německé legendy ACCEPT, již třetímu s Markem Tornillem za mikrofonem. A ano, dodávám já, poslouchat se to dá. Ovšem co se vlastně (a nejen dnes) poslouchat nedá? Dostáváme se tím pádem na úroveň laciné rádiové produkce, dobré tak k tomu, aby vám v práci neupadla hlava na klávesnici nebo naopak dílo na stavbě šlo lépe od ruky? Skoro se mi zdá, že ano.
Totiž to, že „poslouchat se to dá“, je bohužel tou absolutně nejvýstižnější možnou charakteristikou „Blind Rage“, alba, které si ACCEPT měli odpustit, pokud si snad stále ještě chtějí udržet image dávné metalové hvězdy, která se ani za své aktuální výsledky nemusí stydět. Poslouchat se to dá, ale co dál? Kde jsou nějaké prožitky? Kde je husí kůže, kde je mráz běhající po zádech, kde je ten nevyjádřitelný pocit, že posloucháte něco slovy nepopsatelného, při čem se vám chce konat ty největší lidské skutky na světě a máte při tom pocit, že to zvládnete levou zadní?
Řekl bych, že v případě ACCEPT zůstal prostě a jednoduše vězet v osmdesátých létech a v novém tisíciletí se ho jen velmi zlehka dotkli na comebackovém zářezu „Blood Of The Nations“. „Stalingrad“, to už byl seriózní přešlap, na němž nás jen velké jméno lacině krmilo krmí nepříliš výživnou a na vitamíny chudou, no a aktuální řadovka „Blind Rage“ (mimochodem již čtrnáctá v pořadí, jestli dobře počítám) v tom už jen přímo trestuhodně pokračuje. Invence pramálo, je-li vlastně vůbec nějaká k vypátrání, a jen ostentativní, nezainteresované a ničemné rýpání se ve věcech dávno minulých, k němuž není pražádného důvodu.
Úplně cítím ten chlad, který z nahrávky s rozzuřeným býkem na obalu sálá směrem k posluchači. My jsme ACCEPT, my hrajeme ACCEPT a tak je třeba jásat s každým naším dalším hrábnutím do strun. Jenomže k tomu má těch jedenáct skladeb pořádně daleko. O bezradnosti skupiny v nakládání s vlastní jménem a jeho odkazem svědčí naprosto ukázkově úvodní věc, nazvaná silácky „Stampede“. Z nadějné předehry se zde vyklube naprosto tuctový riffový kolovrátek po acceptovsku, jehož mizérie je jen zdůrazněna ve slaboučkém refrénu, kde se do praktického prázdna jen sborově vykřikuje název skladby. A tak je to s celým albem, přestože v některých jeho okamžicích jakoby se na světlo světa chtěla prodrat i ona původní, energií a originalitou nabitá německá metalová poctivost („Dying Breed“, „Dark Side Of My Heart“ a „From The Ashes We Rise“). Nicméně, nakonec jí vždycky není dopřáno a je zašlapána do země nelítostnou kovovou prázdnotou ve znatelné početní přesile.
Ale i tak se to samozřejmě dá uzavřít, že poslouchat se to dá. Jenže, slovy klasika, komu tím ACCEPT prospívají?
Přes veškerou zvučnost jména kapely, vydavatele, producenta a jánevímkoho ještě by vždy mělo jít především o hudbou samotnou. A tím si právě u „Blind Rage“ nejsem vůbec jistý.
5 / 10
Mark Tornillo
- zpěv
Wolf Hoffmann
- kytara
Herman Frank
- kytara
Peter Baltes
- baskytara
Stefan Schwarzmann
- bicí
1. Stampede
2. Dying Breed
3. Dark Side Of My Heart
4. Fall Of The Empire
5. Trail Of Tears
6. Wanna Be Free
7. 200 Years
8. Bloodbath Mastermind
9. From The Ashes We Rise
10. The Curse
11. Final Journey
12. Thrown To The Wolves
Humanoid (2024)
Too Mean To Die (2021)
The Rise Of Chaos (2017)
Blind Rage (2014)
Stalingrad (2012)
Blood Of The Nations (2010)
All Areas - Worldwide (Live) (1997)
Predator (1996)
Death Row (1994)
Objection Overruled (1993)
Staying A Life (Live) (1990)
Eat The Heat (1989)
Russian Roulette (1986)
Kaizoku-Ban (Live EP) (1985)
Metal Heart (1985)
Balls To The Wall (1984)
Restless And Wild (1982)
Breaker (1981)
I´m A Rebel (1980)
Accept (1979)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 58:35
Produkce: Andy Sneap
toto kurva uz nieje ten stary accept. sice porad lepsi ako vsetky moderne stracky, ale no akosi....
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.